Witajcie.
Rośliny wodne pobierają składniki mineralne zarówno korzeniami z podłoża, jak i bezpośrednio z wody poprzez liście. Rosnące pod wodą gatunki są przystosowane do małych ilości światła i z tego powodu klasyfikowane jako rośliny cieniolubne. Wszystkim roślinom niezbędny do życia jest dwutlenek węgla, jednak podwodne rośliny muszą na różne sposoby radzić sobie z jego niedostatkiem w wodzie. Ich liście są cienki, często postrzępione; posiadają też kanaliki, nazywane aerenchyma, które służą do magazynowania i przewodzenia gazów. W ogrodach wodnych znajdujemy takie rośliny jak lilie wodne, lotos, kosaciec japoński i wodna mięta.
Hydrofity - rośliny o liściach unoszących się na powierzchni posiadają liście o dużej powierzchni, co pozwala im utrzymać się na wodzie. Posiadają miękisz powietrzny; ich system korzeniowy jest słabo rozwinięty, gdyż woda może wnikać bezpośrednio do liści. Korzenie pomagają zakotwiczyć roślinę w podłożu. One także potrafią pobierać gazy z otoczenia.
ROŚLINY W AKWARIUM
Wielu miłośników rybek akwariowych w swoich akwariach posiada
również wodne rośliny. Ich zadaniem jest nie tylko dekoracja,
ale także dostarcza tlenu. Tlen wydzielony przez rośliny
jest niezbędny rybom do życia.
FAKTY
- Kwiaty, nasiona, młode liście i korzenie lotosu są jadalne. W Azji pąki lotosu służą do dekoracji półmisków, a w duże liście zawijana jest żywność.
- Sałata wodna w ciepłym klimacie ma negatywny wpływ na ekosystemy zbiorników wodnych.
- Przesiąkra okółkowa (Hydrilla) to roślina wodna, która gwałtownie się rozmnaża zagrażając zasobom wodnym w USA.
SZEROKIE, PŁASKIE LIŚCIE LILII WODNEJ POMAGAJĄ UTRZYMAĆ CIĘŻAR ROŚLINY.
( na podstawie Encyklopedia dla dzieci "Zadziwiający świat faktów- Rośliny")
![]() |
www.waterandgarden.pl |
![]() |
ogrodywodne.pl Pozdrawiamy Aga & Wera :-) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz